Rozmluva s jízlivým člověkem zbavuje sil. Zůstává po ní nepříjemná pachuť v duši. Jak správně reagovat, když se někdo pokouší nás popíchnout? Několik prověřených způsobů i s příklady uvádí klinická psycholožka z Bostonu Ellen Hendricksenová.
Zhodnoťte situaci
Především střízlivě zhodnoťte situaci. Opravdu se vás někdo chce dotknout?
Někdy se lidé uchýlí k sarkasmu, aby tak čelili negativním emocím – hněvu, podráždění nebo strachu. Výsměch může rovněž být zbraní proti skličujícím okolnostem, nebo obranou proti možnému útoku někoho jiného. Poznat rozdíly je velmi důležité, pokud nechcete zbytečně odradit od rozhovoru někoho, kdo jenom nepovedeně žertoval.
Zmeškáte například svůj let. „Co budeme dělat“, říkáte sklíčeně. A váš společník zareaguje takto: „Buď jak buď, dovolená už nám začala. Tak se namažeme krémem a budeme se opalovat přímo na místě“. Jeho odpověď neobsahuje žádný výpad proti vám. Prostě se jen snaží nepropadnout naštvanosti. Zkuste si představit, že by začal nadávat a obviňovat z maléru vás.
Mohl zareagovat i jinak. Například: «Jak můžeme mít zpoždění? To je divné, vždyť ti trvalo sotva půldruhé hodiny, než jsi dala dohromady svou kosmetiku». V tom už je výpad. Ovšem i v tomto případě je třeba přemýšlet, Opravdu jste se příliš dlouho chystala? Možná, že má vlastně pravdu? Požádejte partnera, aby konkrétně upřesnil, na co si stěžuje. Uznejte případnou spravedlivost kritiky, ale řekněte jasně, že se vás dotýká její forma.
Stává se, že v naší blízkosti se vyskytuje člověk, který je jízlivý vždycky, z jakéhokoli důvodu. Tady je několik způsobů, jak ho neutralizovat.
Ignorujte poznámky
Nejjednodušší postup. Pokud bylo záměrem dotyčného se vás dotknout, zbavíte ho potěšení, že se mu to povedlo. Můžete změnit téma hovoru, nebo se v řeči obrátit na někoho jiného. To je signál, že nehodláte hrát jeho hru. Jednoduše řečeno, nekrmte trolla.
Vyzvěte ke konstruktivnosti
Proč je tak těžké rozpoznat sarkasmus? Ten druhý svůj urážlivý vzkaz v rozhovoru často maskuje jako radu, nebo projev přátelské účasti. Podobné sdělení funguje na dvou úrovních. Zjevné a skryté. Zjevně může rozhovor probíhat mezi dvěma vnitřními Dospělými. Avšak na skryté úrovni vnitřní Rodič vašeho spolubesedníka kárá vaše vnitřní Dítě. Vaším úkolem tedy je vrátit situaci na úroveň dvou Dospělých.
Příklad:
– Možná byste měl společnost vést místo mě vy? Když se vám zdá, že tomu rozumíte lépe…
– Okamžik. Neříkal jsem, že něčemu rozumím lépe než vy. Pouze navrhuji podívat se na situaci objektivně. Je-li můj návrh dobrý, přinese to užitek všem. To je to, co chci.
Nepodléhejte skrytému výsměchu
Možná je i druhá cesta (pokud jste si jisti, že se vám spolubesedník vysmívá): demonstrativně ignorujte skryté poselství řečeného. Jízlivá poznámka má vždycky dvojí smysl: doslovný a skrytý. Přiveďte její doslovný smysl až k absurdnosti. Reagovat tímto způsobem však má smysl pouze tehdy, když si výsměch nežádá otevřenou odpověď.
Příklad:
– Aby se na vašem stole dalo najít to, co je třeba, museli bychom najmout celý tým archeologů!
– Bohužel, je krize, to si nemůžeme dovolit. Ale s radostí udělám jejich práci sám – a zcela bezplatně!
Odražte útok
Můžete také v rozhovoru převzít iniciativu a uchýlit se k sarkasmu sami. Ukážete spolubesedníkovi, že jeho zbraň ovládáte rovněž. Kromě toho ho přimějete, aby odvedl pozornost od vlastní poznámky k té vaší. Nezapomínejte ovšem, že mistr slovních soubojů může tohle vzít jako výzvu. Takže budete muset hledat odpověď na jeho další výpad, pak další a tak dále… Žádá si to pohotovost v rozhovoru.
Příklad:
– Vy jste udělal prezentaci v PowerPoint? Roztomilé! Mohl byste k tomu ještě přimalovat obrázky.
– To bych se musel obrátit na vás. Vy jste výtvarný talent! Alespoň podle těch půvabných kresbiček, které tak pečlivě malujete při poradách…
Dejte partnerovi v rozhovoru najevo, že jeho chování je nepřijatelné
Ještě jeden, docela prostý způsob: říci spolubesedníkovi přímo, že se chová nevhodně. Pokud byste se začali hájit, nepřímo byste připustili, že ve vašem chování či projevu je skutečně něco směšného. Jestliže však zpochybníte partnerova slova, zbavíte je síly.
Příklad:
– No to je skvělý plán! Možná bychom prostě měli vzít všechny peníze a rozdat je bezdomovcům?
– Vidím, že jste unavený. Uděláme si přestávku a začneme znovu, až budete schopen mě vyslechnout .
Zjistěte jeho motiv
Jsou lidé, kteří jsou jízliví vždycky, prostě ze zvyku. Pro druhé je sarkasmus způsobem manipulace. Zamyslete se, jaký motiv může mít váš spolubesedník. Možná chce vzbudit pozornost. Nebo naopak se pomocí pichlavých poznámek snaží odvrátit pozornost od pro něj nepříjemného tématu. Třeba se vás snaží vyprovokovat ke vzteklému výbuchu, aby tak snížil vaši prestiž. Když odhadnete motiv, snáz zvolíte správnou strategii vlastního chování.
A to nejhlavnější: chovejte se sebejistě. „Trollové“ vycítí nejistotu a zaměřují se na ni. Klid sám o sobě je dobrou obranou před provokacemi.
Jak čelit emocionálnímu násilí
Být opravdu šťastná dá práci
1 komentář
Myšlenka moc dobrá, ale hodně složitě napsané. Člověk se v tom trochu ztrácí.