Když už jsou tak oblíbené aplikace schopné člověku předvést, jak bude vypadat až bude o mnoho let starší, proč toho nevyužít? Jenomže – a možná to někoho z vás udiví – ono to zestárnutí neproběhne zrovna takhle. Alespoň u většiny z nás rozhodně ne. Nezmění se jenom pokožka. A právě kůže až do té míry určitě ne — není totiž naprosto jisté, že každý z nás se dožije věku, kdy jeho obličej bude křížem krážem protkána vráskami.
Je zajímavé, že s věkem spojené změny se nehodnotí jenom podle množství vrásek. Během posledního desetiletí bylo určování věku postaveno na vědecký základ díky požadavkům kriminalistiky. A ta je jedním z odvětví, jimž se dostává bohatých financí.
Obavy mějte spíš z ustrnulosti, staromódnosti, pomalosti a lhostejnosti.
1. Existuje rozdíl mezi statikou a dynamikou — věk člověka na fotografii je vyhodnocován jinak než věk člověka v reálném životě.
2. Kritéria ve statice a dynamice se liší, v obou případech však vrásky mají daleko menší význam než se má za to.
Na fotografii je lidský věk určován podle následujících ukazatelů:
- Rovnoměrnost barevnosti tváře.
- Objemové charakteristiky obličeje (lícní kosti, rty, brada).
- Velikost očí (u evropského typu tváře platí, že čím větší oči jsou, tím mladší je tvář).
- Výraznost obličejové kontury.
- Poměrná velikost uší a nosu (čím menší jsou uši a nos, tím mladistvěji působí tvář).
- Vrásky a záhyby – jako poslední!
Takže aby člověk vypadal na fotografii mladší, je třeba vyrovnat barvu v souladu s normami mladistvého vzhledu, zdůraznit lícní kosti, rty a bradu, zvětšit oči, zmenšit nos a uši (proto se raději nefoťte s velkými náušnicemi) a až tohle všechno bude hotovo, pak ještě eliminovat vrásky.
A co stojí na prvním místě v životní realitě?
Rychlost přemisťování. Čím rychleji se člověk pohybuje, tím mladistvěji vypadá. Ani následující kritérium nemá nic společného s pokožkou — velký význam má plynulost pohybů. Čím plynuleji se pohybujete, čím méně prudkosti v pohybech, tím mladistvěji působíte.
Dále pak podle seznamu:
- Oblékání a styl (nejde o délku sukně, ale o to, jak oblečení odpovídá současnosti).
- Účes: přirozená dynamika, styl („trocha roztřepanosti nezaškodí“, natuho fixovaná úprava vlasů, barva módní v minulém desetiletí nebo střih ve stylu „když mi bylo osmnáct“ o vás vypovídají více, než si myslíte).
- Mimická aktivita (určitým paradoxem je, že jak lidské podvědomí, tak identifikační počítačové programy pokládají nehybné čelo za příznak stáří).
A podle fotografií nám už známé:
- Velikost očí.
- Rovnoměrnost barevnosti tváře.
- Objemové charakteristiky obličeje.
- Poměrná velikost uší a nosu.
- Výraznost obličejové kontury.
- Vrásky a záhyby.
Proč to všechno píšu? Abyste se nebáli vrásek. Strach mějte spíš z ustrnulosti, staromódnosti, pomalosti a lhostejnosti.
Tiina Orasmae
Kterých věcí se nesmíme jen tak zbavovat a které nesmíme dát někomu dalšímu
Dopis pozůstalým. Radujte se ze života.