V dětství sníme o ledasčem: Jak změníme svět, dobudeme vysoké hory a mořské hlubiny, napíšeme knihu a vynalezneme něco úžasného. S časem si pak začínáme cenit stability a bezpečí a svá přání postupně opouštíme. Washingtonská psycholožka Jill Weberová nás seznámí s pěti způsoby umožňujícími zachovat si víru ve vlastní síly.
Nespokojenost se životem vzniká, když člověk ustavičně přitakává nikoli tomu, co by chtěl, ale něčemu, co je srozumitelné, bezpečné a snadno dosažitelné. Když však začne přijímat rozhodnutí vyjadřující jeho skutečná přání, začne se cítit mnohem lépe, a čím lépe se cítí, tím více sebejistoty získává.
Přestává se vyhýbat novým zážitkům, setkáním se zajímavými lidmi a činnostem, po kterých v hloubi duše touží. Nebojí se už obtíží. A za jeho odvahu ho osud odměňuje. Každý den mu poskytuje spoustu možností.
Začít žít novým, bohatým životem nebude tak těžké, pokud se budete držet těchto pěti rad:
1. PŘESTAŇTE OMLOUVAT ŠPATNÉ JEDNÁNÍ JINÝCH LIDÍ
Snažíte se stále omlouvat hrubost jiných lidí vůči vám? «Měl zkrátka těžký den, proto křičí a nadává» nebo «Maminka měla těžký život, proto mě nutí bez ustání pracovat. Myslí to se mnou jenom dobře».
Vaše chování vypovídá o nejistotě, malé sebedůvěře a problémech ve vztazích s lidmi. Místo věčného omlouvání jiných seberte odvahu a promluvte si s tím, kdo vám ubližuje. Jestliže bez reptání přijímáte, že vaši blízcí vás podceňují jako osobnost, ignorují vše, co děláte a mluví s vámi hrubě, nevážíte si sami sebe a dobrovolně vzdáváte možnost normálního života.
2. UVĚDOMTE SI: TOHO, CO SI PŘEJETE, SE VÁM NEDOSTÁVÁ NIKOLI Z ROZHODNUTÍ JAKÝCHSI VYŠŠÍCH SIL, ALE JEN A JEN KVŮLI VÁM
Přihodí se vám něco nepříjemného nebo všechny vaše plány přijdou vniveč. Vaše reakce? Říkáte si: „Pánbůh to tak chtěl“. Život je někdy nespravedlivý, ale určitě ne vždycky. Pokaždé, když chcete něčeho dosáhnout, začněte takříkajíc z čistého listu. Jinak vás totiž vědomí minulých nezdarů učiní zranitelnými. Nedokážete dosáhnout výšin ani ve vztahu, ani v práci, ani v žádné jiné oblasti. Neúspěchy minulosti vás budou zbytečně zbavovat jistoty. Pamatujte však, že neúspěch není nic víc než zkušenost.
3. PŘIJMĚTE JAKO FAKT, ŽE BÝT SÁM JEŠTĚ NEZNAMENÁ BÝT ZAVRŽENÝ
To, že jste zrovna sami, neznamená, že s vámi něco není v pořádku. Pokud samotu těžko snášíte a začínáte na sobě hledat chyby, podrobovat kritice svá rozhodnutí, svůj vzhled a povahu, můžete snadno uváznout v nějakém zhoubném milostném nebo přátelském vztahu. To se totiž velmi často stává, když se lidé chtějí své samoty zbavit za každou cenu. Uklidněte se, přijměte svou momentální samotu a věnujte se sami sobě, svým zájmům a potřebám. Za nějakou dobu narazíte na ty správné lidi a získáte přátele.
4. NAUČTE SE ŘÍKAT, CO SI PŘEJETE A NESTYĎTE SE TO OPAKOVAT
Nemůžete nic dostat, dokud sami sebe úplně nepřijmete, neuvědomíte si naplno svá přání a nesdělíte je svým blízkým a vůbec lidem kolem sebe. Navažte kontakt se svými přáními, velkými i malými, uvědomte si je do všech podrobností. Promluvte si o nich s rodinou, přáteli i známými. Vyslovujte je nahlas. Pak nebudete mít prostor pro ústup.
5. NEVYSLOVUJTE SOUHLAS S NĚČÍM, CO NECHCETE
Často souhlasíme s nějakým návrhem jenom proto, abychom se vyhnuli konfliktu nebo nezkazili nějaký vztah. Jestliže jste ochotni dělat něco, co nechcete, abyste kupříkladu vyhověli partnerovi, pak ignorujete vlastní potřeby a ztrácíte svou identitu. Když se vás někdo zeptá, co byste chtěli k obědu, neodpovídejte hned, dejte si pauzu. Ptejte se sami sebe: „Co bych dnes chtěl doopravdy vidět na talíři?“ A teprve potom odpovězte.
Chceš-li být jako všichni – nebudeš nikým
Psychologické opěrné body