Jak se vzpamatovat, když je člověk ve stresu a nedokáže ovládnout své emoce nebo je příliš rozrušen? Therese Borchardová, spisovatelka a autorka blogu věnovaného depresím Project Beyond Blue, vás seznámí se svými oblíbenými cviky.
Vždycky jsem byla extrémně citlivá. Snadno se ocitnu ve stavu naprostého rozrušení, ze kterého se pak dlouho nedokáži dostat a zklidnit se. Mnoho let jsem hledala, zkoušela a všelijak vzájemně kombinovala různé relaxační techniky. Nakonec jsem si vybrala několik způsobů, které v sobě spojují několik rysů – jsou jednoduché, jsou účinné a jejich uplatnění je zcela operativní. Člověk může většinu z nich snadno použít jak v domácím prostředí, tak v zaměstnání anebo během vycházky s dětmi.
Část těchto prostých cvičení jsem převzala z knihy doktorky Lauren Brucknerové „Jak se ovládat a být na výši. Průvodce pro děti.“, druhou část z knihy Elaine Aronové „Hypersenzitivní povaha“.
1. Promasírujte si ruce.
Lidé, kteří jsou ve stresu, si často mnou ruce, svírají a zase rozevírají pěsti, propínají a zatínají prsty. Tělo jako by tím samo nabízelo způsoby, kterými na něj můžeme zapůsobit. Masírujte si dlaně jemnými pohyby a vyvíjejte přitom lehký tlak v oblasti dlaňových svalů. Uvolníte tak napětí, zbavíte svaly ztuhlosti a přenesete svou pozornost na tělesné pocity. Výhodou tohoto cvičení je, že ho můžete uplatnit kdykoliv – vsedě u stolu, na poradě v zaměstnání anebo doma.
2. Zavřete oči.
Osmdesát procent smyslových podnětů nám zprostředkovávají oči. Jestliže je alespoň na chvíli zavřeme, dopřejeme tím mozku krátký odpočinek. Zvláště vysoce citliví lidé tohle prostě potřebují. Elaine Aronová se dokonce domnívá, že ke zdravému životu je nezbytné strávit devět hodin denně v posteli se zavřenýma očima. Nemusíme nutně spát, stačí ležet a relaxovat. Odpočívají oči, odpočívá mozek. Celé tělo se zklidní a uvolní.
3. Nadechněte se.
Jednoduché cvičení, které vám pomůže poradit si s rozrušením. Nadechujte se, napočítejte přitom v duchu do pěti a vydechujte rovněž „na pět“. Výdech by měl být hlasitý, jako výdech úlevy. Skutečně pocítíte, že je vám lehčeji.
4. Obejměte se.
Desetivteřinové objetí dokáže snížit riziko vzniku srdečního onemocnění, zahnat stres, zbavit únavy a posílit imunitní systém. Co máte dělat, když na blízku není nikdo vhodný, kdo by vás mohl obejmout? Obejměte sami sebe. Jednoduše sami sebe obemkněte a pevně sevřete pažemi.
Úkolem tohoto jednoduchého cviku je navrátit tělu jeho přirozené pocity. Když tímto výrazným dotekem tělu připomeneme jeho hranice, hmotnost a postavení v prostoru, dáváme tím zároveň signál svému vestibulárnímu aparátu: všechno je v pořádku, můžeme se uvolnit.
5. Pokuste se pohnout zdí.
Opřete se rukama o zeď a na 5-10 vteřin na ně přeneste váhu celého těla. Toto cvičení pomáhá zbavit se zbytečného napětí a stejně jako to předchozí obnovuje přirozené pocity těla.
Stres je pro organismus otřes. Avšak otřes v doslovném, fyzickém smyslu je naopak skvělým způsobem, jak se se stresem vypořádat. Když hmotnost vlastního těla přenášíte na pevný, nehybný povrch a cítíte sílu gravitace, váš nervový systém obnovuje svoji vládu nad tělem. A na podvědomé úrovni tento pocit stability působí také na psychický stav.
6. Zaujměte pózu Supermana.
„Položte se na břicho,“ radí Lauren Brucknerová, „paže protáhněte nahoru, stejným způsobem propněte nohy a v této pozici vydržte. Zůstaňte tak deset vteřin. Je to výtečné cvičení, když cítíte neklid a úzkost, nebo jste prostě silně rozrušení.“
7. Otřásejte se.
Už jsme řekli, že stres je pro organismus otřes, avšak otřásání skutečné je naopak skvělou pomůckou v boji proti stresu. Využívají ho i zvířata. Antilopy například, když se jim podaří utéci některé z dravých šelem, ze sebe „shazují“ otřásáním strach. Můžete si to vyzkoušet sami na sobě. Potřásejte rukama, třepejte prsty, protřásejte každou dolní končetinu a celé tělo po dobu 5-10 minut. Uvidíte, že se budete cítit lépe.
8. Nafukujte imaginární mýdlovou bublinu.
Tohle je moje oblíbené cvičení z knihy Lauren Brucknerové. Sama ho popisuje takto: „Proveďte pětivteřinový nádech a pětivteřinový výdech Představte si, že máte v ruce takovou tu bublifukovou trubičku k nafukování bublin. Musíte foukat do imaginárního kolečka, ve kterém je natažená tenoučká vrstva mýdlové vody. Ale opatrně, musíte foukat tak, aby bublina nepraskla dřív, než se bude moci vznést do vzduchu. Našpulte ústa a rovnoměrně, ale s úsilím vydechujte po dobu pěti vteřin.“
Toto cvičení výborně pomáhá obnovit dechový rytmus a srovnat nervový tonus.
Therese Borchardová
K čemu je zapotřebí smutek: rituál výrazně snižující počet psychických vyhoření
Když o nás někdo něco nepěkného říká a jiný nám to reprodukuje…