Už jste také někdy slyšeli tvrzení, že čím vyšší má dívka podpatky, tím nešťastnější je její osobní život, zato dívka ve vyšlápnutých keckách a rozevláté košili je v pohodě – rozuměj: v osobním životě vše OK? My jsme si na tuto odvážnou teorii vzpomněli, když jsme se nedávno seznámili se zajímavou zprávou OSN.
Čím šťastněji lidé žijí, tím prostší je způsob, kterým se oblékají. Tak by se také dala shrnout každoroční zpráva OSN o úrovni štěstí v jednotlivých státech světa.
Výzkum světového štěstí je prováděn každoročně od roku 2011. Je to zcela seriózní záležitost. Vědečtí odborníci vypracovali příslušnou technologii a nyní se podle ní v jednotlivých zemích měří úroveň objektivního štěstí jejich obyvatel. Zkoumá se rovněž jejich vlastní subjektivní hodnocení toho, nakolik šťastný je jejich život. Ukazatele se pak porovnávají a podle úrovně štěstí obyvatel je sestaven rating jednotlivých zemí
V roce 2017 vypadala první desítka šťastných zemí takto:
- Norsko
- Dánsko
- Island
- Švýcarsko
- Finsko
- Holandsko
- Kanada
- Nový Zéland
- Austrálie
- Švédsko
Stejné země byly v první desítce i v minulých letech, jenom si různě prohazovaly pořadí.
Víte, co tyhle země spojuje kromě velmi vysoké životní úrovně a skvělých sociálních standardů? Z pohledu módního blogera mají všechny společný především mimořádně jednoduchý, prostý a nerafinovaný přístup místních obyvatel k oblékání.
Takže země, určující světovou módu a styl; země, na jejichž ulicích street-styloví fotografové pořizují jeden za druhým ideální módní záběry; země, ve kterých každá druhá studentka vypadá jako ikona stylu, se potácejí někde ve čtvrté desítce světového ratingu štěstí. Francie na 32. místě, Španělsko na 37. a Itálie, kde každý kojenec už od narození ví, jak si správně ohrnovat nohavice, dokonce na místě 50. ze 157 sledovaných zemí!!! Takže téměř ve třetině zemí světa žijí lidé šťastněji než Italové!
A jak je tomu ve šťastných zemích? Tam si jednoduše nikdo nedělá starosti s tím, o kolik centimetrů si má ohrnout nohavice podle posledních pravidel časopisu VOGUE. Lidé nosí to, v čem se cítí pohodlně a nijak zvlášť si nelámou hlavu, jestli je to stylové nebo není. Džínsy/trička, kecky/tenisky, košile a parky. V takovém Dánsku nebo Holandsku jde před vámi dvojice a nemůžete si být zcela jisti, kdo je kdo podle pohlaví, nakolik podobně, ne-li stejně jsou oblečení.
Někteří muži by nejspíš prohlásili: «Není, na co se kouknout». Ovšem to by měli smůlu.
Ženy v první desítce šťastných zemí nejspíš nestrádají tím, že každé ráno nevyrážejí do práce v upnutých úzkých sukních na deseticentimetrových podpatcích, dokonale načesány a nalíčeny. A zdá se, že ani jejich mužské protějšky nechřadnou nedostatkem štěstí, že ženy nevyhlížejí jako exponáty na výstavě úspěchů světové „fashion-industry“.
Zdá se, že ke štěstí vůbec není tak nezbytné pilně sledovat módní trendy a pečlivě vybírat sukni, aby obtahovala vše, co má. Možná, že člověk opravdu může být šťastný v tričku, džínsách a teniskách. Možná, že když se člověk cítí šťastný, v bezpečí a míru, když nemusí každý den někomu dokazovat a ze všech sil demonstrovat svůj sociální status – ostatně často jen vybájený – je pro něj dokonce přirozené být šťastný v paruce a keckách. Ale možná je to jen unáhlený závěr blogera přes módu…
Život bez čekání
30 Dalajlámových rad pro každý den