Často vídám lidi, jejichž život je naplněn trápením a plný pesimismu. Stěžují si na osud, na rodinu, společnost i stát. Nevidí světlo na konci tunelu a domnívají se, že za jejich těžkou situaci může někdo jiný. Občas, když se mě zeptají, co mají dělat, aby se to všechno změnilo, pár rad jim dám.
1. Měli byste si uvědomit, co se vám opravdu líbí. To je to nejhlavnější – a také nejtěžší. Ještě o tom budeme mluvit zvlášť, avšak už teď si řekneme, co říká zlaté pravidlo: „Dělej to, co ti přináší skutečné uspokojení a budeš mnohem šťastnější“. S rozvojem Internetu je teď všechno daleko snazší – výsledky svého úsilí je snadné představit veřejnosti, která je dozajista ocení. Buďte však připraveni na to, že hledání vlastní cesty může být maratonem na řadu (desítky?) let.
2. Zbavte se zátěže, kterou jíte, pijete a kouříte každý den. Žádné tajemství ani zázračné diety za tím nejsou. Prostě přírodní strava, ovoce, zelenina, voda. Člověk se nemusí stát vegetariánem a abstinentem, stačí v maximální míře omezit cukr, mouku, kávu, alkohol a veškeré umělohmotné jídlo.
3. Učte se cizím jazykům. Neskutečně to prohloubí vaše vnímání světa, otevře vám to nevídané perspektivy studia , rozvoje a kariérního růstu . Anglojazyčných uživatelů Internetu je miliarda. Centrum rozvoje je na druhé straně jazykové hranice. Znalost angličtiny dávno není rozmarem intelektuálů, ale životní nezbytností.
4. Čtěte knihy . Přibližný záběr četby : vaše profese, historie, přírodověda, osobnostní růst, populární sociologie a psychologie, životopisné knihy a kvalitní beletrie. Nemáte-li dostatek času, poslouchejte v autě audioknihy. Zlaté pravidlo: přečtěte alespoň jednu knihu týdně. To je za rok padesát knih, které změní váš život.
5. Volný čas travte promyšleně. Zajděte do muzea, na výstavu, sportujte, jezděte na výlety, skákejte s padákem, navštivte příbuzné, podívejte se na dobrý film. Rozšiřujte zónu svého kontaktu se světem. Když všechno obejdete a objedete, vezměte s sebou kamarády a seznamujte je s tím, co znáte. Hlavní je nesedět na místě. Čím více zážitků člověk získává, tím zajímavější je jeho život, tím lépe porozumí nejrůznějším jevům i lidem.
6. Založte si blog nebo si veďte obyčejný deník. Je jedno, co si budete zapisovat. Není žádné neštěstí, když člověk není žádný krasořečník a nemá víc než deset čtenářů. Hlavní je, že na svých stránkách může přemýšlet a uvažovat. Pokud bude pravidelně psát o tom, co má rád, čtenáři se najdou.
7. Stanovte si cíle. Zapište si je, ať už na papíře nebo ve Wordu. Hlavní je, aby byly jasné, srozumitelné a měřitelné. Když si člověk dá cíl, může nebo nemusí ho dosáhnout. Když si ho nedá, možnost dosažení neexistuje vůbec.
8. Naučte se pořádně psát na klávesnici, nejlíp naslepo. V jednadvacátém století tohle neumět je jako neumět psát tužkou ve dvacátém. Čas je jedním z mála pokladů, které máme – psát bychom měli umět bezmála tak rychle, jako myslíme. A myslet bychom neměli na to, kde je které písmenko, ale na to, co píšeme.
9. Osedlejte si čas. Naučte se své záležitosti řídit tak, aby fungovaly i bez vaší účasti. Rozhodujte se rychle, jednejte bez otálení, nic neodkládejte. Všechny věci buď dělejte, nebo je na někoho delegujte. Snažte se, aby míč nikdy nezůstával na vaší straně hřiště. Zapište si všechny dosud nevyřízené záležitosti, které vám brání klidně žít. Zamyslete se, zda jsou skutečně nezbytné (mějte na paměti bod 1). To, co zůstane, vyřiďte během několika dnů – a pocítíte neuvěřitelnou lehkost.
10. Zbavte se počítačových her, bezcílného vysedávání na sociálních sítích a tupého surfování na Internetu. Svou přítomnost na sociálních sítích omezte na minimum. Odneste z bytu televizní anténu. Abyste zabránili ustavičnému nutkání prověřit, zda vám nepřišel e-mail, zařiďte si signál o příchozí poště.
11. Přestaňte číst zprávy. O zásadních novinkách se stejně budou bavit všichni kolem a informační šumy v pozadí kvalitu rozhodování nevylepší.
12. Naučte se brzy vstávat. V ranních hodinách toho paradoxně vždycky stihnete víc, než ve večerních. Za podmínek kvalitní a odpovídající fyzické zátěže a normální výživy člověku stačí sedm hodin spánku.
13. Snažte se obklopovat slušnými, čestnými, otevřenými, chytrými a úspěšnými lidmi. Řekneme-li „já“, znamená to vlastně naše okolí, od nějž se učíme všemu, co známe. Hleďte trávit co nejvíce času s lidmi, kterých si vážíte, od kterých se můžete něčemu naučit. A naopak omezte na minimum styk s lidmi naplněnými negativitou, znuděnými, pesimistickými a zlými.
14. Využijte každé chvilky a každého člověka, abyste se dozvěděli něco nového. Pokud vás život svede dohromady s profesionálem z jakékoli oblasti, pokuste se pochopit podstatu jeho práce, jeho motivaci a cíle. Učte se klást ty správné otázky – i taxikář může být zdrojem zajímavých informací.
15. Začněte cestovat. Není žádné neštěstí, že nemáte na cestu do Argentiny nebo na Nový Zéland. Kvalita odpočinku nesouvisí s vynaloženými penězi. Poznat různorodost světa nám pomáhá nelpět na maličkém kousku prostoru kolem nás. Budete tolerantnější, klidnější a moudřejší.
16. Kupte si fotoaparát. Může být docela obyčejný. Zkoušejte lovit krásy světa. Když se vám snímek povede, nebudete na své cesty mít jen mlhavé vzpomínky, ale také krásné fotografie. Nebo zkuste malovat, zpívat, tančit, stavět modely. Dělejte zkrátka něco, co vás přiměje dívat se na svět jinýma očima.
17. Nemusíte zrovna chodit do fitka. Běh, kolo, hrazda nebo bradla, fotbal, plavání a cvičení jsou nejlepšími přáteli člověka, který chce svému tělu vrátit ten správný tonus a pocítit příliv endorfinu. Zapomeňte na výtah. Máte-li vyjít méně než deset poschodí, použijte vlastní nohy. Už po třech měsících metodické práce na sobě je možné své tělo změnit k nepoznání.
18. Zabývejte se neobvyklým i věcmi. Zajděte někam, kde jste nikdy nebyli, jezděte do práce jinou cestou, pusťte se do zkoumání problému, o kterém nic nevíte. Rozšiřujte si okruh poznání, vlastní rozhled. Přestavte doma nábytek (a dělejte to tak jednou do roka), změňte zevnějšek, účes, image.
19. Ideálně každý měsíc část svého příjmu snažte se investovat do aktiv, minimalizovat pasiva a kontrolovat výdaje. Jestliže si vytýčíte finanční cíl a nastolíte pořádek ve svých osobních financích, sami se podivíte, jak snadno se budete cíli přibližovat.
20. Zbavte se veškerého haraburdí. Vyházejte věci, které jste neoblékli nebo nepoužili v průběhu posledního roku ( v tom příštím už na to taky nedojde, nevěřte tomu). Nechte si jenom to, co se vám skutečně líbí a co potřebujete. Je-li vám líto věci vyhodit, rozdejte je. Když koupíte novou věc, starou rovnou vyhoďte, abyste zachovali rovnováhu. Méně věcí znamená méně prachu a bolestí hlavy.
21. Dávejte více, než berete. Dělte se o své znalosti, zkušenosti, myšlenky. Člověk, který nejenom bere, ale také se podělí, je neuvěřitelně přitažlivý. Umíte nejspíš něco, čemu se ostatní chtějí také naučit.
22. Berte svět, jaký je. Odpusťte si hodnotící soudy, všechny jevy berte jako v zásadě neutrální. Anebo ještě lépe – jako jednoznačně pozitivní.
23. Zapomeňte na to, co bylo. Minulost nemá k vaší budoucnosti žádný vztah. Vemte si z ní pouze zkušenosti, znalosti, dobré vztahy a kladné zážitky.
24. Nebojte se. Nepřekonatelné překážky neexistují a veškeré pochyby žijí pouze ve vaší hlavě. Nemusíte být bojovníkem, stačí vidět cíl, obcházet překážky a vědět, že ho dosáhnete bez jediného nezdaru.
25. To poslední je to první. Dělejte to, co se vám líbí. Učte se. Učte. Rozvíjejte se. Měňte se zevnitř.
Seznam není ani zdaleka úplný. Ale pokud se budete plánovitě věnovat alespoň něčemu z něj, za rok se v zrcadle nepoznáte. A světu nezbude nic jiného, než váš příklad následovat a změnit se také.
Seznam věcí, které bychom měli dělat každý den
Kouzelný seznam proti špatné náladě