Jak dítě dospívá, jeho povaha se mění. V pubertálním období přestávají obvyklé výchovné metody působit, v rodině vznikají nedorozumění a konflikty. Dospělí lidé dospívajícímu dítěti často nerozumí a snaží se na ně působit neúčinnými způsoby, což je od dítěte ještě více vzdaluje.
Psychologové doporučují rodičům problematických dospívajících dětí zhluboka se nadýchnout, uklidnit se a představit si na místě milovaného, leč neposlušného miláčka sami sebe. Je to konkrétní psychologický postup, který pomáhá lépe si představit pubertální myšlení a zaměřit se na plány a sny. Existuje 7 nejdůležitějších pravidel, která umožňují vztah urovnat bez hádek a křiků.
7 důležitých pravidel výchovy dospívajících.
V pubertálním období je dětský organismus vystaven obrovské zátěži: hormonální systém provokuje prudké změny nálad, podrážděnost a přehnanou emocionalitu. Problémy ještě prohlubuje nejistota pokud jde o vlastní přitažlivost, první milostné zážitky a nezdary.
Na pozadí hormonální přestavby organismu se dospívající stávají těžko snesitelnými. Začínají bojovat o respekt ke své osobě a svoje místo ve společnosti. Jestliže rodiče neprojeví trpělivost a zkoušejí to s tresty a zákazy, stává se situace nezvladatelnou. Nezřídka je vztah mezi dětmi a dospělými poškozen nevratně a v budoucnu k jeho obnově nedojde. Vyhnout se něčemu podobnému pomáhá dodržování pravidel chování vytvořená zkušenými psychology.
1. Přestaňte děti hubovat a kárat.
Zpočátku ještě domluva zvýšeným hlasem přináší výsledky – dítě si uklidí v pokoji a umyje po sobě nádobí. Na tuto rodičovskou taktiku chování si však rychle zvyká a na křik a varování přestává reagovat. Zkuste si na místo dítěte postavit sami sebe: uvědomíte si, že lítost a bolest vyvolané ponížením mu brání vyslechnout rozumové argumenty. Změňte model jednání, projevujte respekt a nedemonstrujte dítěti svoji moc.
2. Naučte dítě nebát se vaší reakce.
Většina rodičů reaguje na jakýkoli problém příliš emotivně, aniž by si ujasnili situaci a kritizují dítě z jakéhokoli důvodu. Psychologové však říkají, že dospívající dítě ustavičně hledá schválení a pochvalu dospělých, a proto bolestně vnímá i pouhé mlčení. Je důležité poskytnout dítěti možnost vypovídat se, dát průchod negativním okamžikům nebo emocem bez otravného poučování a situaci kategoricky neodsuzovat.
3. Zhodnoťte správně skutečnou závažnost problému.
Mnohé hádky vznikají kvůli nevraživosti rodičů. Psychologové doporučují se na chvíli odpoutat od přítomné chvíle a zeptat se sám sebe: jenom mi něco na dítěti vadí, nebo skutečně vznikl závažný problém? Uvědomte si, že změna image, barvy vlasů, piercing anebo výstřední oblečení jsou způsobem sebevyjádření, hledání vlastního já. Má smysl začínat hádku, jestliže to neohrožuje život a zdraví vašeho syna nebo dcery?
4. Nastolujte konkrétní úkoly a cíle.
Mnozí rodiče podvědomě očekávají, že děti uskuteční jejich vlastní plány a sny, stanou se olympijskými šampiony a dostanou zlatou medaili. Dávat dospívajícímu nesplnitelné úkoly je však nepřípustné. Podporujte raději jeho zájmy, povzbuzujte jeho sklony ke kreslení, psaní veršů nebo tvorbě hraček. Třeba z něj bude známý designér nebo výtvarník.
5. Správně dítě stimulujte.
Jestliže se pubertální dítě odmítá učit a nereaguje na vaše prosby, odložte „bič“ a použijte „cukr“. Po každé, když se dobře zachová, ho povzbuzujte, častěji ho chvalte za slušné známky, za výsledky ve školním roce mu dejte nějaký dárek. Dítě se postupně obrátí správným směrem, bez poučování a hádek.
6. Nezdůrazňujte význam školních známek.
Každé dospívající dítě má své skryté talenty a je něčím osobité. Že píše krásné slohy ještě neznamená, že musí rozumět geometrii nebo chemii. Výborné známky ho neučiní šťastným, nezaručují mu úspěchy v životě nebo závratnou kariéru. Rozvíjejte všechny jeho schopnosti, pomáhejte mu s učením a připusťte si možnost, že vaše děti mohou zaostávat nebo dostávat průměrné známky.
7. Velké ambice neudělají děti šťastnými.
Ne vždy rodiče chápou a uvědomují si, že jejich dospívající dítě nesměřuje k tomu, aby mělo výborné výsledky a dostalo se na vysokou školu. Jeho pohyb vpřed je spíše setrvačný a naplňuje ambice dospělých. Mnozí lidé nebyli pilnými žáky a premianty, a přesto se dokázali realizovat a stali se úspěšnými a šťastnými. Ke slavným pětkařům patřil Steve Jobs a patří k nim i Bill Gates.
Psychologická praxe doporučuje rodičům udělat si nevelké cvičení. List papíru rozdělte na dvě stejné poloviny. Do levého sloupce pak pište vlastnosti, které dospívající dítě potřebuje, aby se dobře učilo – pozornost, vytrvalost, dobrou paměť… V pravém sloupci uveďte, co dítěti pomůže, aby bylo šťastné – zdraví, dobří přátelé, umění navazovat vztahy s lidmi – a uvědomte si jednu věc: tomuhle ho ve škole nenaučí, to ho musíte naučit vy.
Tatiana Myand
Devět pravidel pro maminky malých kluků
Nejlepší učitelka v mém životě