Každý chce být šťastný. A zároveň ustavičně děláme něco, co se na cestě ke štěstí stává překážkou. Sabotujeme tedy vlastní život. A to pravidelně. Co to konkrétně provádíme a jak se těchto návyků zbavit?
Přestat být obětí
To je snad ze všeho nejdůležitější. Oběti obviňují ostatní ze svého těžkého postavení, cítí se bezmocné tváří v tvář okolnostem a věčně čekají, že někdo nebo něco změní stav věcí.
Všechno je ve slovech, která si člověk říká. Prvním a nejdůležitějším krokem je vždycky přijmout plnou zodpovědnost, nikoho nekritizovat a neobviňovat. I když někdo udělá chybu, nemá smysl ho odsuzovat. Pokud takový model myšlení přijmeme, stáváme se tvůrcem vlastního osudu, nikoli obětí okolností.
Přestat uvažovat podle modelu «Když …, tak …»
Většina lidí má jakýsi nepsaný dlouhý seznam věcí, ke kterým podle jejich názoru nejprve musí dojít, aby mohli být šťastní. Indický kouč a světoznámý lektor Srikumar S. Rao, autor knihy o štěstí v práci (Happiness at Work: Be Resilient, Motivated, and Successful), tomu říká «když-tak» myšlení. Tady jsou některé příklady:
- Když mě povýší, budu šťastný
- Když zhubnu, budu šťastný
- Když budu mít větší výplatu, budu si moci víc dovolit a budu šťastný
Logika takového člověka je zcela srozumitelná: jestliže teď uvěří, že bude v budoucnu šťastný, získá motivaci k jednání. Proč by ale nemohl začít uvažovat jinak a nemohl být spokojen sám se sebou i s životem hned teď a přitom usilovat o něco ještě lepšího?
Přestat být pesimistou
V knize «The How of Happiness» doktorka psychologie na Kalifornské universitě Sonya Lyubomirsky uvádí 12 strategií ke zvýšení štěstí. Jednou z nich je pěstování optimismu.
Lyubomirsky doporučuje vést si deník, ve kterém si budeme zapisovat své vlastní vidění své co nejlepší budoucnosti. Krom toho doporučuje naučit se na všem vidět i světlou stránku.
Šťastní lidé se samozřejmě netváří, že všechno je v pořádku, když tomu tak není. Avšak místo co by se soustředili na své ztráty, uvědomují si, že všechno mohlo dopadnout ještě daleko hůř. A krom toho si stále kladou jednu otázku : «Jakou výhodu bych mohl z téhle situace získat?». Vyhodili vás z práce? A byla to ta nejlepší práce na světě? Jen těžko. Soustřeďte se proto na hledání nových možností a ne na litování, které stejně nic nezmění.
Místo aby se utvrzovali v přesvědčení, že se nikdy nic nezmění, pracují šťastní lidé na budoucích změnách a vědí, že těžkosti jsou věc dočasná.
Přestat být mnohoúkoloví
Když je člověk mnohoúkolový, pokouší se dělat několik věcí najednou. Jeho pozornost je rozdělena a nesoustředí se plně na to, co dotyčný dělá právě teď. Klesá jak úroveň koncentrace, tak kapacita paměti.
Abyste byli šťastní, musíte veškerou svoji pozornost upřít na úkol, kterému se právě věnujete. Takže ať děláte, co děláte, i když jde třeba jen o mytí nádobí, musíte být do tohoto procesu zcela pohrouženi.
Doktor Tal Ben-Shahar, profesor pozitivní psychologie na Harvardu a autor mnoha knih, v jedné ze svých prací vysvětluje, že hlavním faktorem snižujícím úroveň lidského štěstí může být honba za dokonalostí.
Tvrdí, že člověk by místo usilování o perfekcionismus měl usilovat o optimismus. V čem je rozdíl?
- Perfekcionismus je neurotické přesvědčení, že všechno, co se týká vás a prostředí kolem vás musí být dokonalé.
- Optimismus nastoluje vysoké standardy založené na realitě. Berete svět takový, jaký je, ale víte, že budete-li si věřit a vyvinete patřičné úsilí, můžete dosáhnout mnohého.
Dokonalost je to, čeho vůbec nikdy nemusíte dosáhnout, optimismus naopak vyžaduje soustředit se na sám proces a být šťastný už svým úsilím o dosažení cíle.
Přestat žít minulostí
Žít minulostí a soustřeďovat se na špatné vzpomínky znamená otravovat vlastní existenci.
Neodbytné myšlenky o minulých nezdarech vnukají leda pocity hněvu, studu a lítosti. Právě tyto pocity vám mohou zabránit v krocích nezbytných k získání štěstí a radosti v přítomnosti.
Přestat žít budoucností
I když mají myšlenky na budoucnost zásadní význam pro úspěch a pozitivní myšlení, soustředit pozornost pouze na budoucí cíle a úspěchy na účet přítomnosti rozhodně štěstí nenapomáhá.
U lidí přehnaně orientovaných na budoucnost se obvykle jeví následující tendence:
- Zpravidla jsou to workoholici. Nebo naprostí lemplové.
- Mají sklon nevážit si přátel ani rodiny.
- Odmítají utrácet čas na zábavu.
- Mají sklon zdržovat vlastní štěstí dokud se snaží o něco, co je podle jejich názoru učiní šťastným i v budoucnosti.
Správnější přístup by uvedl do rovnováhy současnost a práci na budování lepší budoucnosti a nenahrazoval by jedno druhým.
Přestat se urážet a být nespokojený
Nebýt nespokojený nebo odpustit, to zdaleka neznamená, že to, co někdo jiný udělal, bylo správné. Znamená to pouze, že jste se rozhodli dále se na to nesoustřeďovat a nebránit tak vlastnímu štěstí.
Přestat se zaměřovat na své slabosti
Zaměřte se na své silné stránky. V čem jsou výhody takového přístupu?
- Lidé, kteří se tím řídí, jsou mnohem šťastnější.
- Jsou si více jisti sami sebou a mají odpovídající úroveň sebevědomí.
- Mají více energie.
- Jsou odolnější.
Jistěže nemáte ignorovat vlastní slabosti, zejména takové, které vám kazí život. Je to otázka důrazu. Korigujte své slabosti, avšak soustřeďte se na svoje silné stránky.
Vážit si sám sebe – co to znamená?
Právě tohle je to znamení, na které jste v životě tak dlouho čekali. Přišel čas změn.