Ráno nestojí za nic – pod tohle tvrzení by se njspíš ochotně podepsali mnozí z těch, kdo musejí ze služebních důvodů denně časně vstávat. Existují však jednoduché triky, které vám umožn í brzo vstávat a cítit se skvěle.
Metoda postupného přechodu
Nejlépe je posunovat dobu svého vstávání postupně – o 10-15 minut dříve v průběhu 2-4 dnů, dokud si nezvyknete. Pokud obvykle vstáváte v 8, nemá smysl vstávat hned v 6 hodin. Zkuste budíka nejdřív nařídit na 7:45.
Pokud čas, kdy vstáváte, změníte náhle o hodinu nebo více, pocítíte řadu nepříjemností. První den to bude zkrátka nepříjemné vstávání. Druhý den se kromě toho budete cítit nevyspalí. A třetí den to bude ještě horší. Nakonec to dopadne tak, že se každý den budete nekonečně dlouho probírat ze spánku a navíc ještě bojovat s toužebným přáním vypnout budíka a zaspat všechno na světě.
Navyklý spánkový model je velice těžké měnit a postupná metoda tady funguje mnohem lépe než jednorázový náhlý přechod. To je ostatně možné říci i o způsobu stravování nebo fyzické zátěži a zbavování se zlozvyků.
3 kroky k tomu, abychom skutečně vstali
Takže jste budíka posunuli o 10-15 minut, pak o dalších 10-15 minut a najednou se budíte dřív o půl hodiny. Zároveň se ovšem ve vás probouzí toužebné přání čas probuzení posunout a prostě se ještě chvíli povalovat.
Jak se s tím dá bojovat:
1. Najděte si stimul.
Než půjdete spát, vymyslete si jednu věc, kterou byste následující ráno moc chtěli udělat. Může to být nová pozice v józe, něco, co si chcete přečíst, nebo zapsat, chvilka věnovaná nápadu, který vás láká. Myšlenka na to vám pomůže vstát.
2. Vyskočte z postele.
V pravém smyslu toho slova. S nadšením. Vyskočte a široce rozpřáhněte ruce, jako byste chtěli říci: „Joooo! Žiju! A táákhle se těším na nový den!“ Věřte, že to funguje.
3. Postavte budík do protilehlého kouta pokoje.
Pokud ho máte vedle sebe, podvědomě už hmatáte, kde je tlačítko „opakovat signál“. Bude-li od vás daleko, musíte vstát, abyste ho vypnuli. Zvykněte si hned potom jít do koupelny. Když si zajdete na WC a umyjete se, už se vám nebude chtít znovu vlézt do postele. A také si vzpomenete na svůj stimul. A potom, pokud jste z postele nevyskočili, se aspoň pořádně protáhněte.
Co dělat, když jsme vstali
Za prvé, v takto získaný ranní čas rozhodně nekotrolujte emaily, nedívejte se na zprávy a nechoďte na sociální sítě. Je škoda ztrácet tento čas něčím, co i tak stihnete přes den udělat.
1. Vypijte sklenici vody. Po noci potřebujete doplnit tekutiny. Vypijte plnou sklenici, to vám pomůže se definitivně probudit.
2. Meditujte. Tři minuty úplně stačí. Je to skvělý způsob, jak začít nový den – nic nedělat, sedět a vnitřně se koncentrovat.
3. Napište něco. Seznam potřeb nebo nákupu pomůže mozku přejít do pracovního režimu.
4. Udělejte několik cviků. Můžete se projít, proběhnout, nebo si 10 minut doma zacvičit.
5. Vychutnejte si šálek kávy nebo čaje. Kterýkoli z těchto nápojů vám ráno vylepší.
Jak dříve usnout
Nemůžete dříve vstávat a zároveň chodit pozdě spát. To nemůže dopadnout dobře. Tady je několik rad, jak dříve usínat.
1. Rozpočítejte si čas tak, aby vám na spánek vyšlo 7-8,5 hodiny času. Takže když potřebujete vstávat v 6, musíte jít spát někdy mezi 21:30 a 23:00. Jaký to konkrétně bude čas, záleží na vašich individuálních potřebách.
2. Vytvořte si rituál chystání ke spánku. Může to být obyčejné čištění zubů, nebo malý úklid v ložnici, příprava konvice na kávu na ráno, nebo půlhodinová četba.
3. Žádné počítače do postele. To znamená ani notebook, ani tablet, ani mobil. Televizi taky vypněte. Raději čtěte knížku.
4. Nepodceňujte fyzická cvičení. Nejen že si tvarujete figuru, ale také se unavíte, takže budete lépe spát. Docvičit však musíte nejmíň hodinu před spaním, jinak byste byli příliš čilí.
5. Máte-li problémy se spaním, zkuste tento způsob: zavřete oči, položte se co nejpohodlněji a myslete na to, co jste dělali dnes ráno hned potom, co jste se vzbudili. Vzpomeňte si, jak jste vypnuli budík, co jste udělali potom a tak dál, přehrávejte si dnešní ráno v hlavě co možná nejpodrobněji. Myslím, že se nedostanete dál než do poloviny rána…
Obecné problémy
1. Silná ranní únava. Nejjednodušší řešení – voda, pohyb a trocha kávy nebo zeleného čaje. Možná je vaše únava důkazem toho, že se příliš rychle pohybujete a také že režim dne měníte příliš rychle. Zamyslete se, zda změna probíhá dost pomalu – zvykejte si postupně.
2. Nemáte čas na rodinu. Možná jste si s partnerem zvykli trávit večery společně a dřívější spánek tomu brání. Je tu několik variant – první, navrhnout své drahé polovici, aby vstávala spolu s vámi, abyste spolu alespoň vypili ranní kávu. Druhá možnost je ubrat sice čas večer, ale nahradit ho v průběhu dne nebo o víkendu. Třetí varianta: můžete se rozhodnout, že společně strávený čas je pro vás důležitější a pokud je to možné, vrátit se ke starému režimu. Můžete také jít cestou kompromisu, trávit spolu dost času, ale vstávat a chodit spát o půlhodinku dříve.
3. Nejste typ „skřivánek“. Někteří lidé tak usuzují, protože zkrátka musejí vstávat o hodinu nebo dvě dříve, jsou unaveni a nenávidí celý svět. Proto je tak důležitá postupná metoda – je možné, že tolik trpíte nikoli proto, že „nejste skřivánek“, ale protože ke změně došlo příliš náhle. I když je třeba uznat, že pro některé lidi je daleko produktivnější částí dne noc.
Jak se naučit usnout během 1 minuty
Jak zregenerovat síly během 1 minuty?