Vlastní myšlenky nám mohou přinášet jak užitek, tak škodu. To, čím se v mysli zabýváme, často v životě uskutečňujeme – jenomže ne v té podobě, kterou jsme očekávali. Myšlenky tak mohou člověka učinit bohatým a úspěšným, stejně jako z něj naopak mohou udělat nešťastného chudáka. Síla myšlenek je skutečně veliká. Myšlenkami k sobě přitahujeme štěstí nebo neštěstí. Vytváříme jimi svou vlastní přítomnost i budoucnost. Jsme vlastně to, co si o sobě myslíme.
Myšlenky na minulost musejí zůstat v minulosti.
Abyste si lépe dokázali uvědomit, které myšlenky jsou vám v životě na překážku a jak se jich můžete zbavit, vybavte si, jak často se v mysli zabýváte svou vlastní minulostí. Vším, co jste zažili v minulém čase, vzpomínkami na příhody příjemné i nepříjemné, na setkání, která se vás nějak dotkla, na trapasy, náhody, nemoci a uzdravení… Někteří lidé jsou vlastní minulostí tak fascinováni, že dokonce touží poznat své minulé životy a do detailů se s nimi seznámit. Vynakládají spoustu času a někdy i prostředků na zcela nesmyslné snahy. Jaký smysl má věnovat tak velký díl z času vyměřeného nám na tomto světě na něco, co minulo, co se nikdy nevrátí, co nemůžeme nijak ovlivnit, co je uzavřenou a hotovou skutečností?
Proč se přehrabovat v minulosti, žijeme-li v přítomnosti, ve svém teď, ve kterém jedině máme možnost stát se lepšími a úspěšnějšími, ve kterém můžeme pozvednout svoji mysl a duši a dosáhnout nejvyšších met a cílů? Myšlenky na minulost jsou nejčastější životní překážkou. Přestože minulost sama už neexistuje, myšlenky na ni nám brání normálně a šťastně žít. Jak se jich zbavit?
Především musíte umět minulost přijmout. To je počátek cesty. Přijměte všechno, co se vám přihodilo, co jste zažili, jako hotovou věc. Stalo se. Odestát se to nemůže. Nezměníte minulost. Změnit však můžete svůj postoj k ní. Pokud vám to pomůže, můžete si sepsat hlavní události z minula na papír a spálit ho. Můžete vyzkoušet meditaci a dechová cvičení. Můžete si založit deník a psát si, co vás během dne napadlo – včetně myšlenek o minulosti. Vypište se z emocí, které ve vás minulost probouzí. Najděte si přátele, věnujte se koníčkům, nežijte osaměle. Žijte dneškem, nemyslete na minulost a nemějte obavy z budoucnosti – dívejte se kupředu s důvěrou.
Negativní myšlenky nám brání v životě.
Až osmdesát procent myšlenek, které během dne projdou lidskou myslí, je negativních. Čas od času je těžké se negativních myšlenek zbavit. Brání nám v soustředění a plném pracovním výkonu. Tím, že se jimi zbýváme, je jenom posilujeme. Často si do hlavy pouštíme negativní informace o událostech nebo situacích, které jsou zcela mimo nás, nemůžeme je nijak ovlivnit. Přesto si je převracíme v hlavě a nedokážeme je vytěsnit. Negativní myšlenky se mohou stát vydatným zdrojem stresu azpůsobit nám závažné problémy. Jak se jich zbavit?
Především je třeba zklidnit své myšlení a dát si odstup. Soustředíme se na úplně jiné téma, na nějaký předmět, krajinu, pohled z okna. Odvedeme tak myšlenky jinam. Umožní nám to získat objektivní pohled na situaci, na to, co nám straší v hlavě, a dát tomu jiný, pozitivnější rámec. Můžeme rovněž věc probrat s někým, komu důvěřujeme. Velkou pomocí jsou různá hobby a záliby.
Čekání na zázrak, který nepřijde.
Často si lidé myslí, že v jejich životě nastane jakýsi zázrak, že se stane něco, po čem budou žít jako v ráji. Sami jsou naprosto pasivní, pro „zázrak“ nehnou prstem, pouze čekají. Takové myšlenky jsou v životě další překážkou. Recept na jejich odstranění je prostý: musíte něco dělat. Musíte své myšlenky zaměřit na tu správnou stranu.
Jestliže člověk na něco pouze donekonečna myslí, ale nic pro to nedělá, jeho myšlenky nemají, čeho se zachytit. Neuskuteční se. Abyste dokázali svůj život změnit a nedoufali pouze v zázrak, který nenastane, musíte si jasně uvědomit, co si přejete. Jsou lidé, kteří věčně čekají, že bude líp, ale co si pod tím konkrétně představují, nemají sami ani potuchy. Člověk nedokáže změnit nic, jestliže nemá jasnou představu a jestliže neví, co by pro její uskutečnění měl udělat. Jedinou cestou ke změně je aktivita zaměřená konkrétním, zcela přesně daným směrem. Zázrak máte ve svých vlastních rukou.
Myšlenky naplněné obavami jsou ty nejnebezpečnější.
Nějaké obavy občas otravují život každému. Každý má strach ze smrti, z nemoci nebo bolesti. Jsou však i další obavy, které souvisejí se životem moderní společnosti. Strach, že nás vyhodí a budeme bez práce. Strach, že neuspějeme v kariéře. Strach ze stáří a ztráty prestiže. Strach ze změny. Strach ze samoty. Hodně lidí naplňuje svou mysl nejrůznějšími obavami a místo co by žili bohatým vnitřním životem naplněným optimismem a radostí, okupují jejich nitro ustavičné obavy a stres.
Své strachy sami zvětšujeme už tím, že jim věnujeme pozornost, že jim dopřáváme prostor. Obavy je třeba potlačovat hned v počátku. Různá ta „co by kdyby“ musíme dokázat nasvítit ze všech stran a racionálně je vytěsnit. Nesmíme dovolit, aby nás strach přerostl, abychom měli pocit, že to, co v nás budí obavy, je větší a silnější než my. A pokud se nedokážeme strachu zbavit, musíme s ním změřit síly, musíme přijmout jeho výzvu a zachovat se podle svého nejlepšího svědomí. Taková zkouška nás neobyčejně posílí a ukáže nám, že v sobě máme dost síly, abychom strach ovládli.
Existují samozřejmě i obavy odůvodněné, které bychom ovšem spíše nazvali opatrností. Nikdo dospělý nebude sahat na horká kamna, nebudeme prstem zkoušet, jestli je vodič pod proudem a vyhneme se bouřce pod širým nebem. Ty ostatní si však musíme hlídat a nenechat je narůst. Jejich pokračováním jsou totiž stavy úzkosti, paniky a stresu.
40 vět, které vám pomohou uspořádat si myšlenky
15 příkladů jak nahradit negativní myšlenky pozitivními