Chci vám říci něco o větách, kterým nemáte věřit. Jsou to tak zvané manipulační věty. První skupina takových vět se vyznačuje výrazy typu «JSI SNAD», případně «JSI PŘECE». Jsi snad matka, ne? Jsi přece žena! Jsi snad na mateřské, ne? A tak dále, tomu podobně.
Cílem těchto obratů je dostat osloveného do podřízené pozice vůči manipulátorovi. Mají vyvolat pocit viny.
A opravdu, co je to za ženu, která nedokáže připravit zapečené jehně na balkánský způsob? Co je to za ženu, která nevítá manžela z práce v průsvitném krajkovém župánku s úsměvem na lehce nalíčených rtech poté, co celý den strávila přípravou zapečeného jehněte?
Obranou před manipulátory může být předem připravená odpověď. – Jsi snad matka, ne?!, slyšíte vyčítavou otázku. Odpovězte hrdě: Nejen nějaká matka, jsem ta nejlepší matka na světě!
Mě mí příbuzní dost dlouho dusili konstatováním: Jsi přece psycholožka! No jasně. A psychologové nevědí, co je to strach, hněv, vztek, nikdy nezvýší hlas a místo nadávek se jim z úst line Mozartova ukolébavka.
Dokázala jsem si najít vhodnou obranu a na podrážděné a nechápavé „Jsi přece psycholožka“ teď odpovídám: «Ne, drahý, teď jsem neurotička“.
Druhá skupina manipulačních vět, kterým nikdy nesmíte věřit, má zhruba tuto podobu«Ožením se s tebou, když zhubneš/odejdeš ze zaměstnání/porodíš mi dítě/se přestaneš stýkat s kamarádkou». Nevěřte!
Třeba se s vámi i ožení, nevěřte ale, že budete šťastná. Jakýkoli vztah založený na slůvku „když“, je odsouzen ke krachu. KDYŽ, to je tajný kód, šifra. Skrývá se v ní vydírání a manipulace. Skrývá se v ní neláska. Skrývá se v ní slepá ulička, cesta nikam.
Proto nejvhodnější odpovědí na něco podobného je sdělení : «Už tě nikdy nevidět je to nejlepší, co si můžu přát. Měj se!» A odejděte klapajíc podpatky.
Výše popsané skupiny patří k negativním manipulacím, které na člověka působí prostřednictvím pocitu viny. Kromě negativních manipulací existují však také manipulace pozitivní, jinými slovy – lichocení.
Ty tvoří třetí skupinu manipulačních vět. Snad všechny ženské časopisy hýří radami, jak muže přimět k nějaké službě, například opravit ten už do trapnosti zprofanovaný kapající kohoutek. «Drahoušku, když líp a rychleji než ty to nikdo neudělá!» To je věta, kterou všechny ty barevnými fotkami přecpané plátky pro tento případ doporučují. Ve skutečnosti je to ovšem velká chyba.
Manipulace, dokonce ani ta pozitivní, k ničemu dobrému nevede. Za prvé, neupřímnost každý hned podvědomě vycítí. Můžete říkat, co chcete, faleš nezamaskujete.
Za druhé, věty tohoto typu častěji probouzejí agresi. Váš partner přeci jen asi není takový hlupák, aby nevěděl, že neopraví kohoutek líp, než instalatér. Logicky se tedy naštve. Kohoutek bude kapat dál.
Žádná z manipulací nemůže dosáhnout kýženého výsledku. Zdravé a harmonické mezilidské vztahy se dají budovat výhradně a pouze na upřímnosti. Nic jiného nemá smysl.
Zjistěte, jaká skutečná přání se skrývají za vašimi negativními emocemi
Jak jednat s jízlivými lidmi: 6 užitečných postupů