Lidská nervová soustava je utvářena takovým způsobem, že vymýšlení něčeho nového stimuluje centra uspokojení. A je úplně jedno, jaké jste podědili geny. Tvořit může každý.
Argentinský molekulární biolog a neuropsycholog, doktor věd Estanislao Bachrach (nar. 1971) říká, že existují cesty, jak posílit lidskou schopnost chápat, rozumět. Nabízíme vám 15 citátů z jeho bestselleru «Pružný rozum. Jak vidět věci jinak a myslet nestandardně».
1. Když nějaké téma příliš dobře známe, když máme obrovské zkušenosti a chápeme samu podstatu nějaké disciplíny – u mě to kupříkladu je molekulární biologie, ale může to být nějaký stát, firma,nebo třeba i rodina, rodí se jistota. A to je dobře.
V mnoha případech však znalosti omezují rozum, brání hlubšímu pohledu a hledání různých možností nebo odpovědí na jednu a tu samou otázku. Když to zobecním, pak nám zkušenost pomáhá řešit problémy stejně, jako jsme to dělali dříve, avšak pohled zvenčí, pohled odjinud a mínění neprofesionála umožňuje najít nové možnosti řešení nějakého úkolu.
2. Vrátit se ke schopnosti tvořit dokážeme, když se dokážeme znovu cítit jako děti. Picasso říkával, že každé dítě je umělec a problém je jen v tom, že zdaleka ne každý jím zůstane, když vyroste z dětského věku.
3. Pokoušet se v něčem vynikat a tvořit bez toho, že by člověk změnil svůj životní způsob, je zbytečná práce.
4. Snažte se zařídit věci tak, aby vás každý den udivilo něco nového. Něco, co jste viděli, četli nebo slyšeli. Zkuste se například jinýma očima podívat na zaparkovaná auta, ochutnejte v restauraci nějaké nové jídlo, naslouchejte doopravdy kolegovi v práci, tak, abyste ho skutečně slyšeli.
5. Každý den si zapisujte, co vás ohromilo a čím jste vy sami někoho překvapili. Po několika týdnech si ty zápisky přečtěte.
Objevíte určitou zákonitost, zaznamenáte témata, která vás zajímají více než jiná. Možná dokonce odhalíte nějakou oblast, kterou se vám zachce prozkoumat hlouběji.
6. Představte si, že se nacházíte v nějaké daleké zemi. Napište o tom místě krátké vyprávění. Nasyťte ho emocemi.
Jak byste si poradili s takovým tvůrčím úkolem? Zalistujte ve svých asociacích a najděte nápovědu k řešení tohoto úkolu. Zkuste si představit, že žijete v jiné historické epoše. Zapište si, jak byste takový úkol řešili tehdy. Přečtěte si své zápisky a uvidíte, co vás bude napadat.
7. Pro případ, že uvíznete u nějakého zvláště závažného problému, profesor John Kounios radí nařídit si budíka na dobu o několik minut časnější než obvykle a zamyslet se nad řešením problému ještě v posteli, dokud se úplně neprobudíte. Právě v této době nás navštěvují ty nejlepší nápady. Nezapomeňte si je hned zapsat.
8. Nejlepší způsob, jak dostávat dobré nápady, je uvolnit se. Prostě vypnout.
9. Když se snažíte složitý problém vyjádřit jednou větou o šesti slovech, stimulujete svoji představivost.
10. Zkuste se oblékat, mýt si hlavu a čistit zuby se zavřenýma očima. U večeře se snažte s partnerem domlouvat jenom očima. Poslouchejte hudbu a doplňte ji vůní květin.
11. V kterýkoli den týdne si náhodně zvolte nějakou barvu. A během celého dne ji pak hledejte na všem, co uvidíte, co potkáte. Zkuste si najít pět minut a napište seznam všeho, co by se dalo vylepšit na místě, na kterém se nacházíte.
12. Myslet tvůrčím způsobem znamená myslet efektivně. Z toho vyplývá, že při tvůrčím přístupu se na problém nevrháme vyzbrojeni minulou zkušeností, ale klademe si otázku, kolik možných názorů na problém vlastně existuje, kolik je způsobů jeho nového výkladu a řešení.
Cílem je získat co možná nejvíc odpovědí, včetně zcela nestandardních. Reproduktivní myšlení je zbaveno pružnosti, což právě bývá příčinou nezdarů: řešení nalezená s jeho pomocí přesně kopírují naši předchozí zkušenost — přinejmenším se jí alespoň zvnějšku podobají.
13. Vymyslete a zapište si sto možností použití cihel. Zjistíte, že prvních deset dvacet bude zcela standardních, obvyklých a známých. Například postavit zeď, dostat se výš, vybudovat gril, podepřít police v knihovně atp.
Dalších 30–50 nápadů bude už více originálních. A jak se budete přibližovat ke stovce, mozek začne vyvíjet zvýšené úsilí a vyplodí daleko více tvůrčích a neobvyklých alternativ.
Aby byl tento proces co nejvíce efektivní, je třeba zkrotit vnitřního kritika a začít zapisovat veškeré nápady, včetně těch nejvíce evidentních a špatných. První třetina bude se vší pravděpodobností zahrnovat staré, opakující se nápady, ve druhé třetině se objeví zajímavější myšlenky a ve třetí to budou nápady hodné pozornosti, nečekané a komplikované výmysly.
Kdybychom si nevytýčili cíl zachycení tak velkého množství nápadů, ona poslední třetina by nejspíš nikdy nespatřila světlo světa.
14. Čím více píšeme, tím rychleji myslíme a tím víc plastické je naše myšlení.
15. Jedním z nejvíc ohromujících a zároveň nejpříjemnějších způsobů rozvoje vidění světa ze zcela jiné perspektivy je cestování. Odjet pryč z míst, kde trávíme drtivou většinu času. Když jsme fyzicky blízko jádru problému, naše myšlení se čistě automaticky omezuje na sérii možných asociací. To sice může být užitečné pro koncentraci, ale brání to představivosti.
Zákon přitažení zdraví
Deepak Chopra: mýty o věku silně přehánějí