Na závěr celodenního semináře o hospodaření s časem se vedoucí odborník rozhodl uzavřít cyklus přednášek praktickým příkladem.
Stál nyní za katedrou velkého přednáškového sálu obchodní školy a před udivenými studenty vytáhl zpod stolu velkou pětilitrovou zavařovací láhev se širokým hrdlem. Postavil ji na stůl.
Potom vytáhl z tašky asi deset velkých kamenů, opatrně je naskládal až po hrdlo láhve a položil studentům otázku:
„Je ta sklenice plná?“
Studenti dost pobaveně volali: „No jasně, to je přece vidět!“
Odborník se ujišťoval: „Je doopravdy plná?“ Načež vytáhl z tašky sáček naplněný štěrkem a nasypal ho mezi kameny v láhvi.
Teď už studenti nebyli tak sebejistí. Někdo zavolal: „Nejspíš ne!“
„Správně“, odpověděl odborník. Vytáhl sáček s pískem a nasypal ho do láhve mezi kamínky štěrku.
A znovu se zeptal: „A co teď? Je sklenice plná?“
„Ne!!!“, křičeli teď už všichni.
„Velmi dobře“, pochválil je. Vytáhl z tašky láhev s vodou a začal ji lít do písku. Vsákla se všechna. Nádoba byla teď zaplněna až po okraj.
„A jaká je pointa?“, optal se přednášející sálu.
Někdo snaživě vyskočil: „Bez ohledu na to, jak plný máme program, vždycky se ještě najde čas na další věci!“
„Zní to pěkně, ale ta pravá pointa to není“, řekl odborník.
„Pravda, kterou máme díky této demonstraci pochopit, spočívá v tom, že pokud nedáme do láhve ty veliké kameny jako první, nedáme je tam už nikdy.
Co jsou ty veliké kameny v našem životě? Čas trávený s blízkými, naše sny, smysluplné aktivity, učení, vědění jiných? Sbírání zkušeností cestováním po světě? Služba jiným? Nezapomínejte, že máte jen jednu jedinou láhev. Vždycky pamatujte na to, že nejdřív musíte dovnitř uložit ty velké a důležité kameny, jinak se vám to už nikdy nepodaří“.
Až budete večer nebo zítra ráno myslet na tento krátký příběh, zeptejte se sami sebe: co jsou ty velké kameny v mém životě? A hned je uložte do nádoby jako první!
13 příznaků, že zbytečně marníte život … a ani o tom nevíte
Umění srovnat si priority