Většina z nás zná Bruce Lee (1940-1973) jako mistra bojových umění a jejich filmového popularizátora. Už za studií a zejména v době své nucené půlroční nečinnosti, kdy musel po zranění čas trávit na lůžku, si Lee zapisoval své úvahy, schopné západnímu publiku ukázat moudrost Východu v novém světle.
Ne každý ví, že tento kultovní americký a honkongský herec a režisér nebyl jenom vzorem fyzické formy, ale měl také titul bakaláře svobodných umění z Washingtonské university, byl skutečným intelektuálem a hlubokým myslitelem. Stále s sebou nosil malý černý sešitek, do kterého si svým přesným drobným písmem zapisoval všechno: od podrobností tréninku a telefonů svých žáků až po verše, afirmace a filosofické úvahy. Souhrn těchto textů vydává svědectví nejenom o přemýšlivosti, ale také o vysoké morální úrovni Bruce Lee.
V notýsku čtenáře zaujmou desítky autorských aforismů, podivuhodně spojujících principy zenového buddhismu, moderní psychologie a magického myšlení epochy New Age. Tady jsou některé z nich:
Nikdy nedostaneš od života víc, než očekáváš.
Soustřeď se na to, co chceš, nemysli na to, co nechceš.
Všechno žije v pohybu a z něj čerpá svou sílu.
Buď klidným divákem všeho, co se děje kolem.
Je rozdíl mezi а)světem a b) naší reakcí na něj.
Přesvědč se, že bojovat není s kým; existuje pouze iluze, skrz kterou se musíš naučit vidět.
Nikdo ti nemůže způsobit bolest, pokud to ty sám nedovolíš.
Neméně zajímavé jsou afirmace Bruce Lee. Pomáhaly mu v jeho každodenní práci na sobě samém. Můžete je vyzkoušet také:
«Vím, že dokážu dosáhnout přesného hlavního životního cíle; proto od sebe vyžaduji houževnaté a vytrvalé úsilí zaměřené na jeho dosažení. Tady a teď slibuji toto úsilí vyvíjet.“
„Uvědomuji si, že myšlenky dominující mému vědomí se nakonec projeví ve vnější fyzické akci a postupně se změní ve fyzickou realitu. Proto se 30 minut denně budu soustřeďovat na představu té osobnosti, kterou se hodlám stát. Ve svém vědomí si proto tvořím jasný mentální obraz.“
«Díky principu autosugesce vím, že jakékoli přání, které si úmyslně uchovávám, konec konců dojde nějakou praktickou cestou naplnění. Proto budu deset minut denně věnovat rozvoji své sebejistoty“.
«Jasně jsem si zapsal, co je mým přesným hlavním životním cílem a nezanechám svých snah, dokud v sobě nerozvinu dostatek sebejistoty k jeho dosažení“.
V čem vlastně spočíval ten „přesný hlavní životní cíl“? Na zvláštním lístku si Bruce Lee zapsal:
«Stanu se nejlíp placenou asijskou hvězdou v USA. Poskytnu za to publiku ta nejúchvatnější vystoupení a vyzískám maximum ze svých hereckých schopností. Do roku 1970 dosáhnu světové slávy. Budu žít tak, jak se mi líbí a získám vnitřní harmonii a štěstí ».
Po zklamáních v Holywoodu se Bruce Lee vydal do Honkongu. S režisérem Raymondem Chowem tu natočil film Pěst plná hněvu. Jakkoli nešlo o film natočený na holywoodské úrovni, stal se z něj doslova trhák. K Cestě draka pak napsal scénář a sám nejenom hrál, ale měl také režii. Z Cesty draka se stal kultovní film a z Bruce Lee idol fanoušků bojových umění filmů s touto tématikou. Premiéry se bohužel nedožil. Zemřel v červenci 1973 na otok mozku způsobený alergickou reakcí na prášek proti bolení hlavy.
30 Dalajlámových rad pro každý den
15 «odposlechnutých» vyprávění, která si prostě nemůžeme nechat pro sebe