Řada IT společností ve Švédsku rozhodla o zkrácení pracovní doby na šest hodin. Výkonný ředitel stockholmské společnosti Filimundus, věnující se vývoji aplikací, Linus Feldt se domnívá, že pro zaměstnance je náročné zůstat produktivní po celých osm hodin a že uvedené zkrácení pracovního dne je optimální.
«Zdá se mi, že osmihodinový pracovní den není tím nejlepším řešením. Aby zůstali opravdu produktivní po celou pracovní dobu, musejí se lidé chvilkami rozptýlit, dělat krátké přestávky a tak podobně. Je tu i další prvek. Každý ze zaměstnanců by rád trávil více času s rodinou a přáteli. Zajímalo mě, jestli dokážeme vymyslet řešení obou těchto otázek“, vysvětluje Feldt.
Společnost Filimundus pracuje v novém režimu už téměř rok. Podle slov vedení uvedená opatření nijak nesnížila efektivitu zaměstnanců. Při přechodu na nový rozvrh byli všichni požádáni, aby se v pracovní době v maximální míře zdrželi návštěv sociálních sítí a aby se vyhýbali zbytečným poradám. Rovněž vedení omezilo počet pracovních schůzek.
Další švédská IT společnost Brathzkrácenou pracovní dobu zavedla ještě dříve, zhruba před třemi lety. Podle slov ředitele se touto cestou daří firmě udržet lidi: „Jestliže si člověk zvykne na něco dobrého, nechce o to přijít. Naši zaměstnanci si mohou vyzvednout děti ze školy, trávit víc času s rodinou, uvařit si dobrou večeři. Chceme o své zaměstnance pečovat“, zdůrazňuje.
„Servisní střediska Toyoty v Göteborgu zavedla pro své zaměstnance šestihodinový pracovní den v roce 2002“, píše The Guardian. Od té doby se tento pracovní rozvrh nezměnil. Jeden ze zaměstnanců uvádí, že tu pracuje už osmý rok a odejít se mu nechce právě kvůli krátkému pracovnímu dni. „Všichni známí mi ho závidí“, říká.
K podobným experimentům se uchyluje nejenom vedení soukromých společností. V jednom ze švédských státních domovů pro seniory také nabídli zdravotním sestrám pracovat šest hodin místo osmi. A to se zachováním platu. Jejich práce vyšla sice správu zařízení dráž, avšak péče o pacienty se zlepšila, protože sestry byly méně unaveny.
U zdravotnických institucí ve Švédsku vzbudila tato novinka pozornost. Jak informuje Guardian, podobnou variantu pracovního dne nabídly svým zdravotním sestrám a některým lékařům (například na chirurgii) ještě minimálně další dvě švédské nemocnice.
Změna pracovní doby v domově pro seniory není stálá, jde o časově omezený experiment a vedení si není jisto, zda takový režim zavede oficiálně.
Třeba vedení společnosti Filimundus však zdůrazňuje, že pro jejich projekty změna pracovní doby žádnou finanční ztrátu neznamenala. „Zaměstnanci jsou stejně výkonní každý den. Samozřejmě se stane, že člověk, kterého zrovna potřebujeme, není právě v kanceláři, to se vám ale při osmihodinové pracovní době stane také. Společnosti obhajující osmihodinovou pracovní dobu s odvoláním na to, že její zkrácení by je vyšlo draho, vycházejí z myšlenky, že zaměstnanec je po celou dobu osmi hodin stoprocentně výkonný. Jenomže tak to není“.
Sami zaměstnanci Filimundusu uvádějí, že se změnou pracovní doby pocítili více energie. „Už jen pohled na kolegy mi vysloveně dodává sílu. Vidím, jak každý den přicházejí v dobré náladě do práce a odcházejí ve stejném rozpoložení. V týmu je teď méně hádek a konfliktů. Všichni jsme spokojení“, říká jeden ze zaměstnanců.
Belgické designové studio Central se rozhodlo problém neefektivity zaměstnanců řešit jinak: vedení společnosti zkrátilo pracovní týden na čtyři dny. Ve svém volném dni mohou zaměstnanci odpočívat, věnovat se svým zájmům nebo podle libosti přijít do práce.
Podle slov zakladatele studia se efektivita zaměstnanců prudce zvýšila – začali rychleji rozhodovat, jejich práce má větší produktivitu, lépe plní své povinnosti a rychleji dokončují jednotlivé projekty. Krom toho si během tří volných dnů stihnou daleko více odpočinout a v pondělí jsou zcela čerství. I když se pracovní týden zkrátil, stejně jako dříve není přesčasová práce ve studiu vítána.
Co si o takové pracovní době myslíte? Nakolik reálné je její zavedení u nás?
Test: Jaká práce se k vám skutečně hodí
2 komentáře
My pracujeme od 8:00 do 15:00 a je to super. Kdybych zaměstnancům nařídil víc času, víc bychom toho neudělali.
Na Slovensku sa robi aj 24hod…skoda,ze u nas nas tlacia robit viac a nerozmyslaju, ze nie sme stroje,ale ludia 🙂