Mexičan José Silva (1914-1999), původně inženýr elektrotechniky, je tvůrcem tzv. Silvovy metody. Studium psychologie a parapsychologie ho přivedlo k názoru, že lidský mozek lze naladit na hladinu alfa, kdy elektroencefalografické vlny kmitají s frekvencí 8-10 Hz. Na této hladině, která odpovídá stavu klidu, relaxace nebo snění, získává prý mozek zvláštní schopnosti, člověk může ovládat svou mysl a tělesné funkce. Silvův výklad mechanismu činnosti mozku, tedy významu alfa vln a možnosti dosáhnout alfa hladiny, nebo jeho názory na asymetrii funkcí mozkových hemisfér sice vycházejí ze současných neurofyziologických poznatků, ale jsou zkreslené, chybně interpretované a spojené s magickými prvky. (Ze stanoviska Českého klubu skeptiků Sisyfos, 2007)
Metodu sklenice vody je doporučováno provádět večer, těsně před ulehnutím.
Do sklenice nalijte čistou vodu – asi půldruhé deci. Použít můžete také nesycenou minerálku.
Uchopte sklnici oběma rukama, zavřete oči a obraťte je pod víčky vzhůru.
Zformulujte problém, který potřebujete vyřešit, jako otázku. Důležitá je maximální přesnost formulace.
Vypijte pomalými doušky polovinu obsahu sklenice. Během pití si v duchu opakujte větu:
«Toto je vše, co musím udělat, abych našel řešení problému, na který myslím.»
Otevřete oči, postavte sklnici kousek od postele a uložte se ke spaní.
Ve většině případů dostanete odpověď na svou otázku ve spánku. Může to být nějaká nápověda, nápad, nebo skutečné osvícení.
Pokud se ráno probudíte a skutečně budete vědět, jak problém řešit, dopijte zbylou vodu a určitě poděkujte za pomoc svému podvědomí, Vesmíru, Vyšším silám či někomu dalšímu, od koho obvykle v podobných situacích žádáte pomoc.
V případě, že jste ještě odpověď nedostali, uchopte znovu sklenici oběma rukama, zavřete oči a obraťte je pod víčky vzhůru, opakujte svou otázku a dopijte zbylou vodu s opakováním věty:
«Toto je vše, co musím udělat, abych našel řešení problému, na který myslím.»
Tentokrát může odpověď přijít během nejbližších čtyřiadvaceti nebo osmačtyřiceti hodin.
Pokud se vám opět nedostane odpovědi, můžete vše vyzkoušet znovu, ale spíše se zamyslete nad jasností a přesností formulace své otázky.
Pravidla formulace otázky:
1. Otázka musí být formulována pozitivně. Takže otázka typu „Proč nemám peníze na nové auto?“ je položena špatně. Jednak je tam záporná předpona „ne“, jednak je porušeno ještě další pravidlo, uváděné dále.
2. Otázka musí být konkrétní. Na příkladu vidíme, že naprosto není konkrétní. Správnější by bylo ptát se: „Jak mohu získat peníze na koupi auta Toyota Harrier?». To je pozitivní a zcela konkrétní dotaz.
3. Při jednom použití sklenice můžeme položit jenom jednu otázku.
4. Neměňte slova ve větě, kterou si myslíte při pití vody.
David R. Hawkins: stupnice úrovní lidského vědomí
Trojí jednání na cestě k dokonalosti