Když se dokážete uklidnit, malinko přibrzdíte a věnujete každé záležitosti tu pozornost, kterou vyžaduje, začnete vám přinášet uspokojení práce, život i svět jako celek.
Pro mnoho lidí je velmi náročné soustředit se jen na jednu věc a pro některé je to něco naprosto nemožného.
V moderním světě, v němž stále více lidí trpí různými poruchami pozornosti, každodenním mimořádným pracovním zatížením a horami povinností a starostí domácí povahy, není ani tak udivující že všichni jsou ve stavu téměř neustálého stresu, jako spíš skutečnost, že i při tom všem se jim ještě stále daří dělat něco smysluplného a dovést ke zdárnému konci alespoň některé záležitosti.
Někteří lidé si jsou vědomi problému ztráty koncentrace a vydávají velké částky peněz za trenéry osobního růstu, kteří jim slibují, že jim pomohou nastolit vyvážený poměr mezi jejich pracovní zátěží, privátními povinnostmi a volným časem. Řekněme rovnou, že to zdaleka ne vždy funguje.
Existuje však také alternativní metoda, která se mezi lidmi v poslední době velmi rychle rozšířila díky své jednoduchosti a účinnosti. Je to metoda známá jako ichigyo-zammai (japonský termín označující naprostou soustředěnost na jednu činnost).
S tímto konceptem poprvé přišel japonský mistr, guru zenového buddhismu Šunrjú Suzuki ve své knize „Zenová mysl, mysl začátečníka: všední hovory o zenu “ (česky Fontána, 2014, název originálu „Zen Mind, Beginner’s Mind – Informal Talks on Zen Meditation and Practice“, vyd. 1970).
Nejdůležitější metoda zlepšení vašeho života.
Zkuste si představit, jak by to asi vypadalo, kdybyste se pokaždé věnovali opravdu jen jedné jediné věci, od samého začátku až do konce… Už jenom pouhá představa něčeho podobného připadá většině lidí neprosto nemožná. Dnes, kdy většina z nás ustavičně přeskakuje od jedné záležitosti ke druhé a zase zpět – od mytí nádobí, které musíme v půli opustit, abychom dětem připravili snídani, od snídaně ke kontrole emailů, od nich k rozmrazení kuřete k obědu, tak nějak mezi tím k praní a pak jeho věšení, zatímco nedomyté talíře ještě stále čekají v dřezu a kuře je už dávno rozmrzlé…
Tímto způsobem prožívá většina lidí svůj život, a je to způsob velmi únavný.
Trenéři osobního růstu jsou odhodláni třeba donekonečna opakovat, že nejúčinnějším způsobem, jak můžete zvýšit svoji účinnost a pracovní výkon, je naučit se soustředit pokaždé jen na jednu věc. Tim Ferris, autor světového bestselleru „Jak pracovat 4 hodiny týdně“, rovněž zdůrazňuje velký význam soustředění naprosté pozornosti na nějaký neodkladný úkol – pokud ho samozřejmě chcete dokončit včas.
Podívejte se na návod, jak začít jen s jednou věcí a dovést ji až do konce – abyste byli dokonale šťastní – to v tom ideálním případě, nebo abyste byli přinejmenším daleko produktivnější než dnes.
Šest kroků ke zlepšení s ichigyo-zammai.
1. Svůj den začněte sestavením seznamu dnešních povinností. Zařaďte do něj svoje obvyklé povinnosti, stejně jako všechny další věci, které musíte během dneška stihnout.
2. Úkoly roztřiďte podle jejich důležitosti. Představujte si, které z nich by vás přivedly k pocitu, že dnešní den byl úspěšný, pokud byste je zvládli ještě dnes dokončit.
3. Stanovte si, kolik času potřebujete ke splnění každého z úkolů na seznamu. Nezapomeňte, že lidé obecně mají sklon přehánět v odhadech, kolik toho zvládnou udělat za měsíc a naopak podceňují objem práce, kterou dokáží udělat během hodiny.
Když soustředíte svoji pozornost na to, kolik práce dokážete zvládnout za jeden pevně stanovený časový úsek, budete opravdu velmi překvapeni objevem, čeho všeho dokážete dosáhnout za pouhý jediný den, jestliže se nedáte rozptylovat různými maličkostmi.
4. Nastavte si časomíru na čas vyměřený jednomu úkolu stanovenému jako úkol na dnešek. Odstraňte všechno, co by vás rušilo a zbavte se všech možných rozptylujících faktorů. Potom se pusťte do úkolu, který jste si na dnešek předsevzali a dělejte na něm, dokud čas pro něj určený nevyprší.
V prvním období to pro vás bue poměrně těžké, protože vás se vší pravděpodobností budou neustále rozptylovat zprávy a informace, které dostáváte na telefon. Bude-li to třeba, jednoduše ho na dobu, po kterou ho stejně nebudete potřebovat, vypněte. Jistě, v naší společnosti, navyklé, že každý z nás je každou minutu dne neustále „ve spojení“, to může působit jako krajnost, ale moc vás prosím, udělejte to.
Poskytněte sami sobě možnost dodělat to, co je potřeba. Abyste si prohlédli, co máte nového na zdi ve Facebooku, vám zbude ještě dost času.
5. Udržujte svoji koncentraci zaměřením pozornosti na vlastní myšlenky. Jakmile postřehnete, že se vám myšlenky začínají rozbíhat, vraťte je do správného řečiště a tvrdě si připomeňte, že tenhle pocit nepohodlí potrvá jenom pár chvil.
6. Podle míry toho, jak píšete, uklízíte, vaříte nebo jak se procházíte, zkrátka jak se věnujete tomu, čím se zabýváte, věnujte pozornost okolí. Tomu, jak nádherné je žít tady a teď.
Nezabývejte se přemýšlením o tom, kolik peněz asi dostanete za dokončený projekt, nebo nad tím, že ho musíte stihnout dokončit včas. Myslete raději na to, jaké štěstí jste měli, že se vám naskytla možnost pracovat právě na tomhle projektu. V každé práci lze nalézt určitou krásu, třeba i v účetní uzávěrce.
Buďte produktivnější a klidnější.
Když se dokážete uklidnit, malinko přibrzdíte a věnujete každé záležitosti náležitou pozornost, začnete vám přinášet uspokojení práce, život i svět jako celek.
Místo co byste každou chvíli pročítali v telefonu zprávy od lidí, které jste v životě neviděli a také je těžko někdy uvidíte, věnujte úplnou a soustředěnou pozornost živému člověku, který sedí naproti vám. Zjistíte, že jste ho tím velmi příjemně překvapili.
Vložte se vždycky celí do činnosti, které se právě věnujete a brzy s údivem shledáte, že jste se stali daleko klidnějšími a vaše pracovní výkonnost pozoruhodně stoupla. A s netrpělivostí budete očekávat každou další příležitost, kdy budete moci znovu zakusit ten pocit plné koncentrace na jednu jedinou věc.
6 jednoduchých způsobů, jak si znovu zamilovat sám sebe
10 věcí, které si silné osobnosti nedovolí, aby získaly vnitřní klid