Když jste byli ještě docela malí, moudří dospělí vám dozajista vysvětlovali, že dobro nejenom dělá svět lepším a lidi v něm šťastnějšími, ale přináší štěstí také tomu, kdo ho koná, tedy i vám samotným.
Pokud už jste si nejednou kladli otázku o hodnotě dobra v tomto našem nelítostném světě, doporučujeme vám seznámit se s výsledky výzkumu provedného vědci z univerzity v Oxfordu. S využitím přísně vědeckých postupů dokázali, že jestliže člověk dokáže po celý týden dělat drobné dobré skutky, naplní se jeho život zcela jistě radostí a štěstím.
Věda dokázala pravdivost rodičovských slov.
Výzkum byl prováděn ve spolupráci s jednou z nejpřívětivějších neziskových organizací světa – portálem Kindness.org (věnuje se podporování dobra v zájmu zlepšení světa). Výzkumníci vybrali 691 lidí a dali jim za úkol po dobu sedmi dní dělat drobné dobré skutky vůči svým blízkým i zcela neznámým lidem. A potom prostě porovnat úroveň svého štěstí před a po experimentu.
S velikou pečlivostí vědci přistupovali k výběru kontrolní skupiny. Využili přitom statistickou analýzu stanovení nenáhodných měn nálady.Co ukázalo konečné zpracování získaných údajů?
Pokud použijeme výhradně přísný jazyk vědy, podařilo se výzkumnému týmu zjistit, že v základní skupině se ukazatele zvýšily, zatímco v kontrolní ne. Znamená to, že prokazování dobra má skutečně kladný vliv na celkové rozpoložení člověka a probouzí v něm kladné emoce.
Pokud budeme hovořit obyčejným jazykem, budeme konstatovat, že vaše maminka měla pravdu. Dokonce i když budete po celý týden jen odesílat formální vyjádření díků a rozdávat štědré spropitné, ve vašem životě se s určitostí objeví více štěstí a radosti.
Patnáct dobrých skutků, kterými můžete začít.
Je tento výsledek tím nejvíce ohromujícím a nečekaným vědeckým objevem, o kterém jste kdy slyšeli? To určitě ne. Avšak jeho důležitost a praktický význam jsou obrovské. V soudobém světě samoty, rozdělenosti společnosti a celkové otrávenosti jsou uvedené výsledky skvělou připomínkou, že stát se šťastnějším a zlepšit přitom svět je naprosto reálná možnost.
A uplatnit vědecké závěry v praxi je ještě snadnější, protože výzkumný tým k výsledkům starostlivě přiložil také seznam nevelkých dobrých skutků, jejichž realizaci doporučil nejenom zkoumaným osobám, ale každému, kdo se chce stát lepším a laskavějším člověkem.
Seznam je doplněn těmito slovy: „Vybrali jsme právě tyto skutky proto, že jsou zcela dostupné, jednoduché a také proto, že jsou vhodné pro všechny bez vyjímky.“ Proto skutky laskavosti a dobroty, které dále uvidíte, budou vhodné v každé situaci a dostupné budou i vám.
- Darujte někomu knihu, umělecké dílo nebo hudební sborník a přiložte k němu poznámku s párem pár laskavých slov.
- Zeptejte se, zda někomu můžete pomoci vyřešit jeho/její problém.
- Zabývejte se meditací milující laskavosti.
- Pohostěte někoho kávou.
- Napište rukou vzkaz nebo dopis vyjadřující vděčnost.
- Vyprávějte nějakou zábavnou novinku nebo příběh z časopisu.
- Darujte někomu pokojovou rostlinu.
- Buďte nějaký čas s někým, kdo je doopravdy osamělý..
- Ukliďte nepořádek před domem, kde bydlíte, nebo před budovou firmy.
- Prokažte nějakou službu sousedovi.
- Nabídněte někomu společné shlédnutí nějakého filmu.
- Připravte nějakou dobrotu a někoho pohostěte.
- Obětujte pár věcí, které někomu dobře poslouží.
- Nechejte štědré spropitné.
- Napište kladný komentář k blogu nebo na sociálních sítích.
V tomto duchu dále pokračujte, dejte si závazek udělat alespoň jeden dobrý skutek týdně a zamyslete se pak nad tím, jak to ovlivnilo váš život.
Jessica Stillman
Celý rozdíl spočívá v jedné hodině
6 jednoduchých způsobů, jak si znovu zamilovat sám sebe