Životní proud je rychlý a uchvacující. Když jsme ponoření do nějakého procesu, nedokážeme se od něj odtrhnout. Stav proudu, někdy také proudění nebo plynutí, je charakterizován naprostou pohlceností, soustředěním a koncentrací. Každá věc se nám daří, snadno řešíme úkoly a čas nevnímáme třeba i několik hodin.
Pro mě proud znamená zájem, vztah k životu jako celku. Vnímám ho, když se učím nějakému jazyku a pokouším se v něm mluvit, když si připravuji trénink a pak ho vedu. Určitě už jste takový stav zažili. Občas se ale stává, že proud jakoby se někam odklonil. Nebo se z něj vynořujeme dobrovolně, když sami sebe zbavíme nadšení a energie? Povím vám něco o metodách, které mi pomáhají zapojit stav proudění.
Ta první je hledání smyslu. Když člověk ví, k čemu potřebuje ocitnout se ve stavu proudu, k jakému úkolu je pro něj nezbytný, stoupne jeho výkonnost i motivace. Co při tom pomáhá: vybavte si nějakou svoji minulou kladnou zkušenost, kdy jste byli maximálně výkonní a během krátké doby jste dokázali udělat daleko víc. Klaďte si večerní otázky a zapisujte ranní odpovědi. Kdo z toho bude mít užitek? Proč je pro mě důležité to udělat? Obvykle si před spaním zformuluji otevřenou otázku na téma, které mě momentálně zajímá. Na ráno je třeba: tužka, papír, klidná mysl a připravenost vyslechnout odpovědi. Vizualizace výsledku. Co budete cítit, až to ukončíte?
Druhá metoda — zklidněte mysl. Dopřejte myšlenkám uvolnění – vezměte tužku a všechno, co vám koluje v hlavě, napište na papír. Stanovte si hlavní bod, na který se chcete soustředit. Den nebo i několik dní buďte bez telefonu, bez přístupu na internet, bez zbytečného informačního šumu. Nebo se alespoň projděte v nejbližším kousku přírody, zkuste jí naslouchat. Soustřeďte se na svůj dech. Dýchejte a pozorujte: nádech-výdech-nádech-výdech…
Třetí metoda – naberte energii. Já často používám „efekt dovolené“. Vzpomeňte si na svůj poslední den před dovolenou. Zařídit všechno, co je důležité, dokončit neodkladné věci. V předtuše blízkého odpočinku se energie zdvojnásobuje. Nezapomeňte oslavit ukončení své plodné práce s použitím tohoto postupu. Co by nám mohlo udělat radost, když už ne dovolená? No… zkuste například dokončit větu „Mám rád/a… (dělat něco)“. Udělejte si seznam, a až budete potřebovat inspiraci, nahlédněte do něj a uvádějte zapsané do života. Stanovte si termíny a zaznamenejte datum provedení. Pokud vás to snad začne nudit a bude vám to připadat jednotvárné, zvyšte náročnost úkolu.
Čtvrtý přístup – zapojte tělo. Energie přichází prostřednictvím aktivity, to je známá věc. Vnímejte své tělo pozorně, je to důležité. Trošku se rozpohybujte, zajděte si někam zacvičit nebo zatančit, zkrátka uveďte tělo do pohybu. Já jsem si vybrala plavání a jógu. Voda mě naplňuje a jóga propojuje tělo a mysl.
Představte si proud jako oheň, který máte uvnitř. Zapaluje, nabíjí, dodává životu chuť a jiskru. Nepřehlušujte proud něčím cizorodým, co k němu nepatří. Cizí očekávání, nejistota, pochyby, záležitosti bez osobního smyslu… pryč s nimi. Rozdělejte oheň a směle do něj přilévejte oleje. Co pro vás bude tím olejem, aby se v proudu z ohně rodily nápady, tvůrčí řešení, plány a nové startupy? Co vás probudí a přiměje oheň ve vašem nitru, aby se rozhořel? Objevte svůj zájem – a ten se stane vstupem do vašeho životního proudu.
Rosenthalův efekt: Sebenaplňující předpověď
Nejlepší učitelka v mém životě