Pro správný a zároveň smysluplný kontakt a vzájemný vztah s drahými a blízkými lidmi existuje několik důležitých pravidel, která bychom skutečně mohli označit za zlatá.
Pokud se tato pravidla stanou základem vašeho styku a vzájemných vztahů, můžete mi věřit, že se váš vztah velmi zlepší a vy sami budete celkově klidnější a uvážlivější.
3 důležitá pravidla styků s blízkými lidmi.
1. Nebyli jste to vy, kdo utvářel tyto lidi, proto vám nepřísluší soudit je anebo je chtít změnit.
Uvědomte si, že nemáte žádné právo chtít nějak měnit ani ty, kdo jsou vám nejdražší a nejbližší, i kdyby vás k podobné snaze vedly ty nejušlechtilejší úmysly. Pokusit se o něco takového mohou jenom oni sami, pokud budou chtít. Jistěže jim můžete říci, co konkrétně se vám nelíbí nebo s čím u nich nejste spokojeni, avšak konečné rozhodnutí – zda to na sobě změnit nebo ne – náleží pouze jim.
Proto své blízké buď berte takové, jací jsou, anebo, pokud toho nejste schopni, vaše kontakty raději omezte na minimum. Nikdy nikoho nenuťte, poskytněte jim možnost se projevit a dát najevo, zda jsou sami ochotni se změnit kvůli tomu, aby vám kupříkladu nepůsobili bolest či nepříjemnosti svým chováním.
Pokud ano, je to jistě skvělé a pokud ne, nedá se nic dělat, také to je jejich volba a tu je třeba respektovat. Proto už v té chvíli přemýšlejte, má-li smysl pokračovat a udržovat s nimi styky anebo, jak už bylo řečeno, omezit je na minimum.
2. Na každém blízkém člověku hledejte nějakou kladnou vlastnost nebo rys.
Dejte si záležet na tom, abyste u svých blízkých a drahých hledali a také nacházeli něco dobrého. Neberte je jako něco samozřejmého a vždycky si pamatujte, za co je máte rádi. V každém člověku je něco dobrého, jedinečného a neopakovatelného, je jenom třeba to uvidět a zejména to dotyčnému říci a dát najevo, jak si toho ceníte.
Věřte, že vhodná poklona nebo srdečné, milé slovo dokáže hotové zázraky! Proto pokud si přejete, aby nějaký blízký člověk projevoval to, co je v něm dobrého, právě k vám co možná nejčastěji, poukazujte na to a chvalte ho za to tak často, jak jenom můžete. Zdůrazňujte tyto jeho vlastnosti a mluvte o tom, jak se vám líbí. Uvidíte, že výsledek na sebe nedá dlouho čekat.
3. Nechovejte se ke svým drahým a blízkým tak, jak byste si přáli, aby se oni chovali k vám, ale především tak, jak oni sami si přejí, abyste se k nim chovali.
Už jsme si navykli domnívat se, že k těmto nejbližším a nejdražším lidem je třeba chovat se tak, jak si přejeme, aby se oni chovali k nám. Podle mého názoru to však není tak docela správný přístup. Vynasnažte se co nejlépe poslouchat, jak by si ten který člověk přál, aby se k němu lidé chovali, a řiďte se tím. Když například touží po pozornosti a komplimentech, poskytněte mu obojí, i když třeba nejste dvakrát zvyklí někomu skládat poklony. Jednoduše to udělejte a uvidíte sami, jak dotyčný doslova rozkvete a změní se vám před očima.
Anebo naopak – pokud si někdo přeje mít občas svůj klid a ticho, jestliže potřebuje trochu svého osobního prostoru, nenuťte ho, aby vám stále dělal společnost. Jděte někam s přáteli anebo si také dopřejte chvíli samoty a pobuďte sami se sebou. Poskytněte mu prostě možnost být občas sám, protože to nejspíš potřebuje a je to pro něj důležité.
Věřte, že pak bude sám a s ještě větším potěšením chtít trávit volný čas s vámi. Ocení, že jste porozuměli jeho potřebám a přáním, což je každému vždycky příjemné a má to pro něj velkou cenu.
Nezapomínejte, že každý z nás je jiný. Myslím, že budete-li se uvedených pravidel držet, dokážete své vztahy jako celek naladit na tu nejlepší notu a co je hlavní – budou to vztahy příjemné, komfortní a přínosné pro obě strany. Upřímně vám přeji, aby se vám to podařilo.
Viktoria Kirsta
Epidemie neopětované lásky
Proč nemáme navazovat vztah anebo přijímat osudová rozhodnutí ve stavu krize